Breno has logged 238 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
30
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Edit this entry  
28
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Out

Out

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Smash and Grab

Smash and Grab

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Wind

Wind

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Float

Float

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Purl

Purl

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Loop

Loop

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Burrow

Burrow

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
The Village

The Village

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Edge of Theocracy

The Edge of Theocracy

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
12
Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Anna

Anna

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cellular

Cellular

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★
Edit this entry  
19
Fantasmas

Fantasmas

2020
×
Edit this entry  
19
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
His House

His House

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
There Is No Evil

There Is No Evil

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
17 Blocks

17 Blocks

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Kill It and Leave This Town

Kill It and Leave This Town

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Shine Your Eyes

Shine Your Eyes

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Edit this entry