Sort by

Bruno has logged 42 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
A Talking Picture

A Talking Picture

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize

Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★
Edit this entry  
26
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
Vibrations

Vibrations

1996
×
★★
Edit this entry  
24
Arabian Nights: Volume 3, The Enchanted One

Arabian Nights: Volume 3, The Enchanted One

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One

Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hobson's Choice

Hobson's Choice

1954
×
★★★
Edit this entry  
23
The 7th Voyage of Sinbad

The 7th Voyage of Sinbad

1958
×
★★
Edit this entry  
23
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★½
Edit this entry  
22
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
The War of the Roses

The War of the Roses

1989
×
★★★
Edit this entry  
14
The Clock

The Clock

1945
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Four Assassins

The Four Assassins

1975
×
★★★
Edit this entry  
14
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Monster With a Thousand Heads

A Monster With a Thousand Heads

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
Prefectural Earth Defense Force

Prefectural Earth Defense Force

1986
×
★★
Edit this entry  
13
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★½
Edit this entry  
13
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Franz Kafka's a Country Doctor

Franz Kafka's a Country Doctor

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
As Bodas de Deus

As Bodas de Deus

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
12
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★½
Edit this entry  
11
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Necropolis Symphony

Necropolis Symphony

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
07
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★½
Edit this entry  
06
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Edit this entry  
06
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★
Edit this entry  
04
Blade of the Phantom Master

Blade of the Phantom Master

2004
×
★★½
Edit this entry  
03
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★½
Edit this entry  
01
Legend of the Mountain

Legend of the Mountain

1979
×
★★★½
Edit this entry  
01
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★
Edit this entry