Bruno has logged 31 entries for films during October 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
One Piece Film: Z

One Piece Film: Z

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★
Edit this entry  
23
Turbo

Turbo

2013
×
★★
Edit this entry  
22
Redline

Redline

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Mortal Instruments: City of Bones

The Mortal Instruments: City of Bones

2013
×
★★
Edit this entry  
20
Toy Story of Terror!

Toy Story of Terror!

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Home

Home

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
08
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
The Heat

The Heat

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Marvel One-Shot: The Consultant

Marvel One-Shot: The Consultant

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
Marvel One-Shot: Item 47

Marvel One-Shot: Item 47

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry  
05
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Craig Ferguson: I'm Here to Help

Craig Ferguson: I'm Here to Help

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Edit this entry