Sort by

alisa🍷 has logged 38 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2023
×
★★★½
Edit this entry  
21
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Cell

The Cell

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Luck

Luck

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
The Greatest Beer Run Ever

The Greatest Beer Run Ever

2022
×
★★½
Edit this entry  
05
A Good Person

A Good Person

2023
×
★★★
Edit this entry  
02
Capote

Capote

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
10
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Come As You Are

Come As You Are

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
Four Good Days

Four Good Days

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
The Help

The Help

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
Veronica Guerin

Veronica Guerin

2003
×
★★★½
Edit this entry  
01
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Your Place or Mine

Your Place or Mine

2023
×
★½
Edit this entry  
25
The Kid

The Kid

2000
×
★★
Edit this entry  
23
This Boy's Life

This Boy's Life

1993
×
★★★
Edit this entry  
22
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
Smile

Smile

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
08
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
07
Fresh

Fresh

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
You People

You People

2023
×
Read the review Edit this entry  
31
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry