alisa🍷 has logged 64 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Am Paul Walker

I Am Paul Walker

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
Jaws 3-D

Jaws 3-D

1983
×
Read the review Edit this entry  
21
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Overboard

Overboard

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hurrah, the School Is Burning

Hurrah, the School Is Burning

1969
×
Read the review Edit this entry  
15
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
14
Garden Party

Garden Party

2017
×
Edit this entry  
14
Team Thor

Team Thor

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Lover

The Lover

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Bring It On

Bring It On

2000
×
Edit this entry  
12
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Runaways

The Runaways

2010
×
Edit this entry  
09
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
Read the review Edit this entry  
09
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Haunted Honeymoon

Haunted Honeymoon

1986
×
Edit this entry  
08
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Edit this entry