Sort by

alisa🍷 has logged 79 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blockers

Blockers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Antichrist

Antichrist

2009
×
Edit this entry  
30
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Flower

Flower

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
Edit this entry  
26
The Dictator

The Dictator

2012
×
Edit this entry  
26
Burnt

Burnt

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Feast

Feast

2014
×
Edit this entry  
25
Flatliners

Flatliners

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
Don't Hug Me I'm Scared

Don't Hug Me I'm Scared

2011
×
Edit this entry  
25
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Edit this entry  
22
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Edit this entry  
21
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Barbie Fairytopia: Mermaidia

Barbie Fairytopia: Mermaidia

2006
×
Read the review Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
17
Team Thor

Team Thor

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
Edit this entry  
17
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The African Doctor

The African Doctor

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
LOL (Laughing Out Loud)

LOL (Laughing Out Loud)

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry