Sort by

Lee has logged 208 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Evil Clergyman

The Evil Clergyman

1988
×
Edit this entry  
10
Haze

Haze

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Split Second

Split Second

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Immaculate

Immaculate

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Disco Pigs

Disco Pigs

2001
×
★★★½
Edit this entry  
18
Brother's Keeper

Brother's Keeper

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Saloum

Saloum

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Azor

Azor

2021
×
Edit this entry  
13
Feathers

Feathers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Limbo

Limbo

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dogman

Dogman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Others

The Others

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
28
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
Edit this entry  
23
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
15
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Edit this entry  
09
Anguish

Anguish

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Edit this entry  
08
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1981
×
★★★★
Edit this entry  
08
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry