Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★
Edit this entry  
29
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
Edit this entry  
23
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★½
Edit this entry  
20
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
Simple Simon

Simple Simon

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
Where's Firuze?

Where's Firuze?

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
11
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
Edit this entry  
06
The Third Page

The Third Page

1999
×
★★★½
Edit this entry  
06
Three Monkeys

Three Monkeys

2008
×
★★★
Edit this entry  
31
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★½
Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★½
Edit this entry  
21
10,000 Km

10,000 Km

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
Climates

Climates

2006
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★½
Edit this entry  
15
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Others

The Others

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Café Society

Café Society

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Query

Query

2020
×
Edit this entry  
19
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry