Sort by

frillypinkeyesinthedark has logged 185 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Merbabies

Merbabies

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Haunted Mansion

Haunted Mansion

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Legend of Zorro

The Legend of Zorro

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Underdog

Underdog

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Meg 2: The Trench

Meg 2: The Trench

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nun II

The Nun II

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Doc McStuffins: The Doc Is 10!

Doc McStuffins: The Doc Is 10!

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alien³

Alien³

1992
×
★★★½
Edit this entry  
13
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bedtime Stories

Bedtime Stories

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Vampires Suck

Vampires Suck

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Legend

Legend

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Feel the Beat

Feel the Beat

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
Read the review Edit this entry  
05
Nocebo

Nocebo

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nightbooks

Nightbooks

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Underwater

Underwater

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Aladdin

Aladdin

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lee

Lee

2023
×
Read the review Edit this entry  
23
The Cat with Hands

The Cat with Hands

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jabberwocky

Jabberwocky

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jabberwocky

Jabberwocky

1971
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
19
Sofia Coppola's Little Mermaid

Sofia Coppola's Little Mermaid

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Am Your Grandma

I Am Your Grandma

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Miffy's Dream

Miffy's Dream

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lady ParaNorma

The Lady ParaNorma

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pizzly Bear

Pizzly Bear

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
who wants to gnaw on human bones

who wants to gnaw on human bones

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lalaloopsy Babies: First Steps

Lalaloopsy Babies: First Steps

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blood Tea and Red String

Blood Tea and Red String

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blood and Sunflowers

Blood and Sunflowers

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lala-oopsies A Sew Magical Tale

Lala-oopsies A Sew Magical Tale

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Adventures in Lalaloopsy Land: The Search for Pillow

Adventures in Lalaloopsy Land: The Search for Pillow

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry