betty has logged 37 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
30
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★½
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brazil

Brazil

1985
×
★★★½
Edit this entry  
23
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★½
Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★½
Edit this entry  
17
Swallows and Amazons

Swallows and Amazons

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
...And God Created Woman

...And God Created Woman

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★½
Edit this entry  
16
Me Before You

Me Before You

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
Edit this entry  
10
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Planetarium

Planetarium

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Here Are the Young Men

Here Are the Young Men

2020
×
★½
Edit this entry  
06
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
Read the review Edit this entry  
05
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★
Edit this entry  
03
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★★½
Edit this entry  
03
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
03
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
02
Birds of Paradise

Birds of Paradise

2021
×
★★½
Edit this entry