beth 🦕 has logged 401 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
Edit this entry  
24
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
Edit this entry  
24
Brave

Brave

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Read the review Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Read the review Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
18
Click & Collect

Click & Collect

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★½
Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Read the review Edit this entry  
04
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
Read the review Edit this entry  
04
Elf

Elf

2003
×
Read the review Edit this entry  
03
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★★
Edit this entry  
02
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★
Edit this entry  
01
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Winnie the Pooh & Christmas Too

Winnie the Pooh & Christmas Too

1991
×
Read the review Edit this entry  
29
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
rain

rain

2019
×
Edit this entry  
23
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry