Sort by

Jean-Bobin has logged 45 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Up in Smoke

Up in Smoke

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jiu Jitsu

Jiu Jitsu

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mouse That Roared

The Mouse That Roared

1959
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Falling

Falling

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Love Guru

The Love Guru

2008
×
Read the review Edit this entry  
24
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tintorera: Killer Shark

Tintorera: Killer Shark

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Rose Family

The Rose Family

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Devil-Doll

The Devil-Doll

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The President's Analyst

The President's Analyst

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spirits of the Dead

Spirits of the Dead

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I'm All Right Jack

I'm All Right Jack

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shortcut to Happiness

Shortcut to Happiness

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Money Movers

Money Movers

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Alligator 2: The Mutation

Alligator 2: The Mutation

1991
×
Read the review Edit this entry  
12
Imagine the Sound

Imagine the Sound

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alligator

Alligator

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stardust

Stardust

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Novocaine

Novocaine

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nomads

Nomads

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Underneath

The Underneath

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Girl on a Motorcycle

The Girl on a Motorcycle

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Prince of Tides

The Prince of Tides

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Crock of Gold: A Few Rounds with Shane MacGowan

Crock of Gold: A Few Rounds with Shane MacGowan

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
That'll Be The Day

That'll Be The Day

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Oil City Confidential

Oil City Confidential

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry