Sort by

Jean-Bobin has logged 573 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
First Blood

First Blood

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
King of the Gypsies

King of the Gypsies

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
That Uncertain Feeling

That Uncertain Feeling

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
La nuit de la poésie 27 mars 1970

La nuit de la poésie 27 mars 1970

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alfred DesRochers, poète

Alfred DesRochers, poète

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lonely Are the Brave

Lonely Are the Brave

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Other Music

Other Music

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Sleep

The Big Sleep

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Last Train from Gun Hill

Last Train from Gun Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Indian Summer

Indian Summer

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Flamingo Kid

The Flamingo Kid

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Drum

Drum

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Young Man with a Horn

Young Man with a Horn

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Reach Me

Reach Me

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Man on a Swing

Man on a Swing

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Merry Friggin' Christmas

A Merry Friggin' Christmas

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dillinger

Dillinger

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Almost Human

Almost Human

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Records

Records

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Vinyl

Vinyl

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nayakan

Nayakan

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Seven Stages to Achieve Eternal Bliss

Seven Stages to Achieve Eternal Bliss

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Delta Force

The Delta Force

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
10 Rillington Place

10 Rillington Place

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Diary of a Mad Housewife

Diary of a Mad Housewife

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Girls at 12

Girls at 12

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Valachi Papers

The Valachi Papers

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stealing Harvard

Stealing Harvard

2002
×
Read the review Edit this entry  
30
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blind Alley

Blind Alley

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Against All Odds

Against All Odds

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Incident

The Incident

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry