Sort by

Scott has logged 23 entries for films during October 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Awakening

The Awakening

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Police, Adjective

Police, Adjective

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Golden Days

My Golden Days

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Junun

Junun

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Illusion Travels by Streetcar

Illusion Travels by Streetcar

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Greetings

Greetings

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Truth About Cats & Dogs

The Truth About Cats & Dogs

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Them

Them

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Return to Me

Return to Me

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry