Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
My Brothers and I

My Brothers and I

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
Repentance

Repentance

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Structure of Crystals

The Structure of Crystals

1969
×
★★★★
Edit this entry  
30
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Edit this entry  
29
Aloys

Aloys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
Edit this entry  
17
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★½
Edit this entry  
17
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Edit this entry  
02
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Club

The Club

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★
Edit this entry  
02
Maîtresse

Maîtresse

1976
×
★★★½
Edit this entry  
16
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Café Society

Café Society

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
My Only Sunshine

My Only Sunshine

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Edit this entry  
02
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★½
Edit this entry  
02
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★
Edit this entry  
02
Olla

Olla

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Edit this entry  
31
Kes

Kes

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★
Edit this entry  
29
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★
Edit this entry  
25
Mystery

Mystery

2011
×
★★½
Edit this entry  
25
Apocrypha

Apocrypha

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Edit this entry  
25
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Elena

Elena

2011
×
★★★½
Edit this entry