Sort by

Brilee has logged 196 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Horns

Horns

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
1917

1917

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Poseidon

Poseidon

2006
×
★★★½
Edit this entry  
05
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
What If

What If

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Wolfman

The Wolfman

2010
×
★★
Edit this entry  
14
Dracula

Dracula

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
Edit this entry  
11
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Splice

Splice

2009
×
Read the review Edit this entry  
01
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Slither

Slither

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wrong Missy

The Wrong Missy

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Nocturna

Nocturna

2007
×
★★½
Edit this entry  
18
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Shrek the Musical

Shrek the Musical

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★½
Edit this entry  
05
The Mighty Ducks

The Mighty Ducks

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Luca

Luca

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Four Feathers

The Four Feathers

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry