Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★½
Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Wizards

Wizards

1977
×
★★★
Edit this entry  
18
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
16
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Edit this entry  
11
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
It

It

1990
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
Edit this entry  
02
I, Robot

I, Robot

2004
×
★★½
Edit this entry  
01
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★½
Edit this entry  
28
iCarly: iGo to Japan

iCarly: iGo to Japan

2008
×
★½
Edit this entry  
28
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Edit this entry  
25
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Edit this entry  
23
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★
Edit this entry  
21
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★½
Edit this entry  
17
Venom

Venom

2018
×
★½
Edit this entry  
14
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Edit this entry  
14
Welcome to the Sticks

Welcome to the Sticks

2008
×
★★
Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Malice in Wonderland

Malice in Wonderland

1982
×
★★★½
Edit this entry  
30
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Batman

Batman

1989
×
★★½
Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Edit this entry  
13
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★
Edit this entry  
09
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Movie With Car

Movie With Car

2020
×
★★★★★
Edit this entry