Sort by

berenike has logged 325 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Second Act

Second Act

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★½
Edit this entry  
20
Out in the Dark

Out in the Dark

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Peppermint

Peppermint

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Warning

The Warning

2018
×
★½
Edit this entry  
22
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Blackout

Blackout

2008
×
★★
Edit this entry  
19
So viel Zeit

So viel Zeit

2018
×
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Extraordinary Journey of the Fakir

The Extraordinary Journey of the Fakir

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Edit this entry  
05
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★
Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★
Edit this entry  
29
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★
Edit this entry  
24
The Captain

The Captain

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Wuff

Wuff

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Motive

The Motive

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
25 km/h

25 km/h

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
The Cave

The Cave

2005
×
★½
Edit this entry  
10
Pandorum

Pandorum

2009
×
★★½
Edit this entry  
10
True Story

True Story

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Once

Once

2007
×
★★½
Edit this entry  
09
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
How About Adolf?

How About Adolf?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★
Edit this entry