• Elvis

    Elvis

    ★★★

    A Baz masala if there ever was one... until the closing 40 or so minutes which feels far more like a standard Hollywood biopic.

  • Teenage Mutant Ninja Turtles

    Teenage Mutant Ninja Turtles

    ★★★½

    So Friday night is movie night with my friends. It was Scott's pick this week. He initially wanted to watch Best in Show, but when that proved not to be an option via streaming platforms, the post-dinner choice fell first to American Psycho, and then, almost inexplicably, turned to the original big screen TMNT. Once I stated "it's actually a good film" the choice was made and away we went.

    As things go, just over a year since my last…

  • Alien

    Alien

    ★★★★★

    What I noticed on this rewatch more than any other is how brilliantly the filmmakers establish and ground you in place, while constantly disorienting you through abstractions of design and lighting. This all taken in at 480p on a 32 inch set. That's how fuckin' great this film is!

  • Brahmāstra Part One: Shiva

    Brahmāstra Part One: Shiva

    A creatively bankrupt headache.

    My friends and I went for movie night since Nicole loves SRK, and even a cameo will draw her to the theater. He certainly brought the right kind of heroic gravitas and wily/humorous energy the rest of the movie greatly needed. All in all, the less said about this abrasively noisy, nauseating and totally vapid try-hard, the better.

  • The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother

    The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother

    ★★

    Gene Wilder! Marty Feldman! Madeline Kahn! Roy Kinnear! Dom DeLuise! My partner said about an hour in that if it wasn't for this cast, she would have already turned it off.

    Indeed, other than some splendid moments of physical comedy, mostly thanks to the likes of Feldman, this was absolute mush and more than a little misogynistic. Wilder's hubris got the best of 'em.

  • Total Recall

    Total Recall

    ★★★★½

    Oh to be in a room of friends who have never seen Total Recall!! What a night. My friend Seb really wanted a Thumbelina movie in the Total Recall expanded universe ;)

  • Young Frankenstein

    Young Frankenstein

    ★★★½

    A spiritual sequel to the originals, ripe with chillingly fun atmosphere and plenty of belly laughs.

  • Funny Pages

    Funny Pages

    ★★★

    Abrupt, wayward, wide-eyed, ghastly, and aggressive are some of the moods and modes one will find in Owen Kline's debut feature about an aspiring cartoonist in the dregs of New Jersey. Hard not to see the Safdie's milieu of urban hustle here, or the psychotic reverie of Nathan Silver, or flecks of Todd Solondz, Daniel Clowes and R. Crumb. Thanks to the cast this one has presence. It's far more slight than I'd hoped for, but that slightness, that sense of being lost, of being incomplete, is at the heart of one kid stumbling out the door and into the adult world.

  • Blazing Saddles

    Blazing Saddles

    ★★★½

    One hell of a lampooning love letter to the western genre, Blazing Saddles arrived amidst incredibly shifting cultural tides and zeitgeists in America. While I read the film's uneven structure (a somewhat bogged-down 70 minutes makes way for a madcap final 20) as intentional, it did sour my experience. Having noted that, it is impossible to deny the impact Brooks' parody-satire has made on the world of cinematic comedy. Like the era of disillusionment and unveiling it comes from, the…

  • Three Colors: Red

    Three Colors: Red

    ★★★★★

    "To bear and not own; to act and not lay claim; to do the work and let it go; for just letting it go is what makes it stay" - from the Tao Te Ching, originally by Lao Tzu, adapted by Ursula K. Le Guin

  • Three Colors: White

    Three Colors: White

    ★★★★★

    As Karol and Mikolaj skate on the frozen lake, laughing with all the might of life, my dear friend Lanna turned to me, eyes brimming with a sense of relief and joy. We clasped hands tightly and began to laugh and sway in our seats as the men on screen skated along.

  • Three Colors: Blue

    Three Colors: Blue

    ★★★★★

    It was 5pm when I stepped inside the Howard Gilman Theater at the Film Society of Lincoln Center for my first big screen experience with an all-time favorite. I swiped my phone into airplane mode and sank into my seat. Upon exiting the film 90 minutes later, the swell of Zbigniew Preisner's heart-aching score swirling in my depths, I saw a text that came in at 5:03pm; it was from my mom, announcing that her mother was dead.

    Before stepping…