Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Throw Momma from the Train

Throw Momma from the Train

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brahmāstra Part One: Shiva

Brahmāstra Part One: Shiva

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother

The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Funny Pages

Funny Pages

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Silver Streak

Silver Streak

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Calamity

Calamity

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Desert Fury

Desert Fury

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Radiance

Radiance

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Head

Head

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rab Ne Bana Di Jodi

Rab Ne Bana Di Jodi

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Top of the Heap

Top of the Heap

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Young Master

The Young Master

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
George Carlin's American Dream

George Carlin's American Dream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carlin at Carnegie

Carlin at Carnegie

1983
×
Edit this entry  
23
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry