• George Carlin's American Dream

    ★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

  • The Batman

    ★★½

  • Retrograde

    ★★★★½

  • The Matrix Resurrections

    ★★

  • Licorice Pizza

    ★★½

  • Spencer

    ★★★½

  • Dune

    ★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • Memoria

    ★★★★½

  • Red Rocket

    ★★★

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • The Innocents

    ★★★

  • After Yang

    ★★

  • The Souvenir: Part II

    ★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★½

  • Annette

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • Petite Maman

    ★★★½

  • The Girl and the Spider

    ★★★★½

  • We're All Going to the World's Fair

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★½

  • Psycho Goreman

  • I'm Your Woman

    ★★½

  • BLACKPINK: Light Up the Sky

    ★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • MLK/FBI

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★½

  • Fireball: Visitors from Darker Worlds

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • I Used to Go Here

    ★★★

  • She Dies Tomorrow

    ★½

  • Wife of a Spy

    ★★

  • The Trip to Greece

    ★★★

  • The Woman Who Ran

    ★★★½

  • Red Moon Tide

    ★★★

  • Undine

    ★★★★

  • Days of Cannibalism

    ★★½

  • The Cloud in Her Room

    ★★★★

  • Tesla

    ★★

  • Shirley

    ★★★½

  • Bloody Nose, Empty Pockets

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Time

    ★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★½

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★½

  • Knives Out

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Atlantis

    ★★★★

  • Joker

  • The Assistant

    ★★★½

  • First Cow

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Lingua Franca

    ★★★

  • Giraffe

    ★★★★½

  • Dora and the Lost City of Gold

    ★★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★½

  • To the Ends of the Earth

    ★★

  • Dark Phoenix

    ★½

  • Ghost Tropic

    ★★★★

  • Parasite

    ★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Little Joe

    ★★★

  • Bacurau

    ★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★½

  • Queen of Lapa

    ★★★★

  • Grass Is Greener

    ★★★

  • Us

    ★★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★

  • Booksmart

    ★½