BenSamson has logged 72 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
30
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Edit this entry  
29
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
Shane

Shane

1953
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Edit this entry  
16
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Ship to India

A Ship to India

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Robin and Marian

Robin and Marian

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry