baradetski has logged 50 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Pest

The Pest

1997
×
★★★★
Edit this entry  
31
Homecoming

Homecoming

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Leila

Leila

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Glass

Glass

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
1776, or The Hessian Renegades

1776, or The Hessian Renegades

1909
×
Edit this entry  
29
Money Mad

Money Mad

1908
×
★★★★
Edit this entry  
28
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death's Marathon

Death's Marathon

1913
×
Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Duel in the Sun

Duel in the Sun

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Sunchaser

The Sunchaser

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Medicine for Melancholy

Medicine for Melancholy

2008
×
Edit this entry  
24
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
Edit this entry  
24
Senso

Senso

1954
×
★★★★
Edit this entry  
23
Glass

Glass

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Countess From Hong Kong

A Countess From Hong Kong

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nayakan

Nayakan

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Split

Split

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Who Am I This Time?

Who Am I This Time?

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hathyar

Hathyar

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Bāhubali 2: The Conclusion

Bāhubali 2: The Conclusion

2017
×
Edit this entry  
18
Bāhubali: The Beginning

Bāhubali: The Beginning

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Fire

A Fire

1961
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
Edit this entry  
15
Kannathil Muthamittal

Kannathil Muthamittal

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
The Sealed Room

The Sealed Room

1909
×
Edit this entry  
13
Lines of White on a Sullen Sea

Lines of White on a Sullen Sea

1909
×
★★★★★
Edit this entry  
12
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eega

Eega

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Fountainhead

The Fountainhead

1949
×
Read the review Edit this entry  
09
The Act of Seeing with One's Own Eyes

The Act of Seeing with One's Own Eyes

1972
×
Edit this entry  
09
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Waiting for the Barbarians

Waiting for the Barbarians

2017
×
★★
Edit this entry  
08
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Sorrows of Satan

The Sorrows of Satan

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Battle at Elderbush Gulch

The Battle at Elderbush Gulch

1913
×
Edit this entry  
04
Steamboat Round the Bend

Steamboat Round the Bend

1935
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
OK Kanmani

OK Kanmani

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Yuva

Yuva

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Donovan's Reef

Donovan's Reef

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
02
His Trust

His Trust

1911
×
Edit this entry  
02
The Son of Joseph

The Son of Joseph

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Dil Se..

Dil Se..

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry