baradetski has logged 56 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Toni

Toni

1935
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
Edit this entry  
30
Best F(r)iends: Volume 1

Best F(r)iends: Volume 1

2017
×
Edit this entry  
30
Quadrille

Quadrille

1938
×
★★★½
Edit this entry  
30
Colors

Colors

1988
×
★★★
Edit this entry  
29
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Machorka-Muff

Machorka-Muff

1963
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★
Edit this entry  
28
Not Reconciled

Not Reconciled

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
28
And Now My Love

And Now My Love

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Quiet as Kept

Quiet as Kept

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
My Brother's Wedding

My Brother's Wedding

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Journey

The Journey

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★½
Edit this entry  
22
Uski Roti

Uski Roti

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Private Life of Sherlock Holmes

The Private Life of Sherlock Holmes

1970
×
★★★★
Edit this entry  
20
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Roadie

Roadie

1980
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nazar

Nazar

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Breakfast of Champions

Breakfast of Champions

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Death Haunts Monica

Death Haunts Monica

1976
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★★
Edit this entry  
16
Voyage of Time: Life's Journey

Voyage of Time: Life's Journey

2016
×
★★
Edit this entry  
15
The Intruder

The Intruder

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Strangely Ordinary This Devotion

Strangely Ordinary This Devotion

2017
×
Edit this entry  
12
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Long, Long Trailer

The Long, Long Trailer

1954
×
★★★½
Edit this entry  
11
7th Heaven

7th Heaven

1927
×
★★★★
Edit this entry  
10
In Vanda's Room

In Vanda's Room

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Casa de Lava

Casa de Lava

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★★
Edit this entry  
08
Elena and Her Men

Elena and Her Men

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Rock-a-Bye Baby

Rock-a-Bye Baby

1958
×
★★★½
Edit this entry  
07
Doc's Kingdom

Doc's Kingdom

1988
×
★★★★★
Edit this entry