Sort by

Ben has logged 329 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
TÁR

TÁR

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Stewart Lee: If You Prefer a Milder Comedian, Please Ask for One

Stewart Lee: If You Prefer a Milder Comedian, Please Ask for One

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Dysphoria

Dysphoria

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Clerks III

Clerks III

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Little Match Girl

The Little Match Girl

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
10
Death and Transfiguration

Death and Transfiguration

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Very Calvin & Hobbes Christmas

A Very Calvin & Hobbes Christmas

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Madonna and Child

Madonna and Child

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Children

Children

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
02
It Ain’t Half Racist, Mum

It Ain’t Half Racist, Mum

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
See How They Run

See How They Run

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Snow Queen

The Snow Queen

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Benediction

Benediction

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Cadillac Records

Cadillac Records

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Morbius

Morbius

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chief Kim

Chief Kim

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Flex

Flex

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Monkey Drummer

Monkey Drummer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Rabbit Fire

Rabbit Fire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Medallion

The Medallion

2003
×
Read the review Edit this entry