Sort by

Ben has logged 451 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Judy

Judy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Bombshell

Bombshell

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Diane

Diane

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

1994
×
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tremors

Tremors

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spanglish

Spanglish

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Harriet

Harriet

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fall

The Fall

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
City of God

City of God

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Melvin and Howard

Melvin and Howard

1980
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry