Sort by

Ben Lane has logged 69 entries for films during March 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
It Came from Beneath the Sea

It Came from Beneath the Sea

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Green Lantern

Green Lantern

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Jungle Book 2

The Jungle Book 2

2003
×
★★½
Edit this entry  
28
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Edit this entry  
27
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Q

Q

1982
×
★★
Edit this entry  
27
The Valley of Gwangi

The Valley of Gwangi

1969
×
★★½
Edit this entry  
25
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★
Edit this entry  
25
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★½
Edit this entry  
25
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★
Edit this entry  
24
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Superman II

Superman II

1980
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Allegiant

Allegiant

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Batman Superman Movie: World's Finest

The Batman Superman Movie: World's Finest

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Batman

Batman

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Daredevil

Daredevil

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Young Messiah

The Young Messiah

2016
×
Edit this entry  
16
A Royal Affair

A Royal Affair

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Grimsby

Grimsby

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miracles from Heaven

Miracles from Heaven

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Risen

Risen

2016
×
★★
Edit this entry  
10
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Batman: Mystery of the Batwoman

Batman: Mystery of the Batwoman

2003
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Piranha

Piranha

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Unbelievers

The Unbelievers

2013
×
★★★
Edit this entry