Sort by

Ben Lane has logged 601 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Edit this entry  
31
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ghost Rider: Spirit of Vengeance

Ghost Rider: Spirit of Vengeance

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★½
Edit this entry  
30
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Edit this entry  
29
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Edit this entry  
28
American Honey

American Honey

2016
×
★★
Edit this entry  
27
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Read prior review Edit this entry  
21
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★½
Edit this entry  
18
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
17
Factory Farmed

Factory Farmed

2008
×
Edit this entry  
17
Get Santa

Get Santa

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Margaret

Margaret

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Edit this entry  
15
Imperium

Imperium

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Monster

The Monster

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★½
Edit this entry  
12
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
Edit this entry  
09
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Noel

Noel

2004
×
★½
Edit this entry  
07
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★
Edit this entry  
07
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
06
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★
Edit this entry  
05
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Les Misérables: 10th Anniversary Concert at the Royal Albert Hall

Les Misérables: 10th Anniversary Concert at the Royal Albert Hall

1995
×
Edit this entry  
03
Invasion

Invasion

2016
×
Edit this entry