Sort by

Jasmine has logged 112 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Coffee and Cigarettes II

Coffee and Cigarettes II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
31
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

1986
×
★★★★
Edit this entry  
31
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Pecan Pie

Pecan Pie

2004
×
★★½
Edit this entry  
30
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★
Edit this entry  
30
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★
Edit this entry  
30
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wackness

The Wackness

2008
×
★★½
Edit this entry  
28
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Little Witch Academia

Little Witch Academia

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Reservation Road

Reservation Road

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Edit this entry  
27
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Edit this entry  
26
Le Week-End

Le Week-End

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★
Edit this entry  
25
Pygmalion

Pygmalion

1938
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Edit this entry  
25
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Edit this entry  
24
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★½
Edit this entry  
24
Freeheld

Freeheld

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★
Edit this entry  
24
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
23
Precious

Precious

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Tell No One

Tell No One

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
My Summer of Love

My Summer of Love

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Savages

Savages

2012
×
★★
Read other review Edit this entry  
22
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
22
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Edit this entry  
22
Breathless

Breathless

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
21
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Things We Lost in the Fire

Things We Lost in the Fire

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Edit this entry  
20
Gummo

Gummo

1997
×
★★½
Edit this entry  
20
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Pump Up the Volume

Pump Up the Volume

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★
Edit this entry