Sort by

Ben has logged 66 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
30
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
28
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
House IV: Home Deadly Home

House IV: Home Deadly Home

1992
×
★★½
Edit this entry  
27
The Horror Show

The Horror Show

1989
×
★★★½
Edit this entry  
26
Apprentice to Murder

Apprentice to Murder

1988
×
Edit this entry  
26
House II: The Second Story

House II: The Second Story

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Edit this entry  
25
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Scooby-Doo! Pirates Ahoy!

Scooby-Doo! Pirates Ahoy!

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tales of Terror

Tales of Terror

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dr. Phibes Rises Again

Dr. Phibes Rises Again

1972
×
★★★
Edit this entry  
22
Cat's Eye

Cat's Eye

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★½
Edit this entry  
21
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Scooby-Doo! and the Goblin King

Scooby-Doo! and the Goblin King

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Scooby-Doo! and the Legend of the Vampire

Scooby-Doo! and the Legend of the Vampire

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
Dominion: Prequel to The Exorcist

Dominion: Prequel to The Exorcist

2005
×
★★½
Edit this entry  
18
Exorcist: The Beginning

Exorcist: The Beginning

2004
×
★½
Edit this entry  
18
Scooby-Doo and the Ghoul School

Scooby-Doo and the Ghoul School

1988
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★
Edit this entry  
16
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★
Edit this entry  
14
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Skinner

Skinner

1993
×
★★★½
Edit this entry  
14
Faust

Faust

1926
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Blade in the Dark

A Blade in the Dark

1983
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bloodstained Shadow

The Bloodstained Shadow

1978
×
★★★
Edit this entry  
12
The Boogie Man Will Get You

The Boogie Man Will Get You

1942
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Black Room

The Black Room

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Waxwork

Waxwork

1988
×
★★★½
Edit this entry  
11
Classic Albums: Black Sabbath - Paranoid

Classic Albums: Black Sabbath - Paranoid

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scooby-Doo! Return to Zombie Island

Scooby-Doo! Return to Zombie Island

2019
×
★★½
Edit this entry