Sort by

Benjamin has logged 448 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Reckless Moment

The Reckless Moment

1949
×
★★★
Edit this entry  
29
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Black Peter

Black Peter

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Le Beau Serge

Le Beau Serge

1958
×
★★★½
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Dorian Gray

Dorian Gray

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
And So They Were Married

And So They Were Married

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cheaters

The Cheaters

1945
×
★★★
Edit this entry  
25
The Dean Martin Christmas Show

The Dean Martin Christmas Show

1968
×
★★★
Edit this entry  
25
The Judy Garland Christmas Show

The Judy Garland Christmas Show

1963
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Kate Bush: Christmas TV Special

Kate Bush: Christmas TV Special

1979
×
★★★
Edit this entry  
23
Christmas at Pee Wee's Playhouse

Christmas at Pee Wee's Playhouse

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Pee-Wee Herman Show On Broadway

The Pee-Wee Herman Show On Broadway

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
23
The World of Henry Orient

The World of Henry Orient

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kind Lady

Kind Lady

1935
×
★★★
Edit this entry  
22
Mr. Soft Touch

Mr. Soft Touch

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Crooks Anonymous

Crooks Anonymous

1962
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Dorm That Dripped Blood

The Dorm That Dripped Blood

1982
×
★★★
Edit this entry  
21
The Chase

The Chase

1946
×
★★★
Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Cruel Story of Youth

Cruel Story of Youth

1960
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Warped Ones

The Warped Ones

1960
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kiss of Death

Kiss of Death

1947
×
★★★
Edit this entry  
19
Susan Slept Here

Susan Slept Here

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Marnie

Marnie

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Never Say Goodbye

Never Say Goodbye

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
18
Accident

Accident

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Salome's Last Dance

Salome's Last Dance

1988
×
Edit this entry  
17
You Don't Nomi

You Don't Nomi

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dolly Parton: Here I Am

Dolly Parton: Here I Am

2019
×
Edit this entry  
16
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★½
Edit this entry  
14
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
12
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
12
What She Said: The Art of Pauline Kael

What She Said: The Art of Pauline Kael

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Going Attractions: The Definitive Story of the Movie Palace

Going Attractions: The Definitive Story of the Movie Palace

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Tangerine

Tangerine

2015
×
Edit this entry  
11
Love on the Run

Love on the Run

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Whiskey Mountain

Whiskey Mountain

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry