Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sparkler

Sparkler

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hackers

Hackers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★
Edit this entry  
26
Ticket of No Return

Ticket of No Return

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Of Unknown Origin

Of Unknown Origin

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ruby

Ruby

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Susan Slade

Susan Slade

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Who's That Girl

Who's That Girl

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Modesty Blaise

Modesty Blaise

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Big Brown Eyes

Big Brown Eyes

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Choose Me

Choose Me

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Me and My Gal

Me and My Gal

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Valentino

Valentino

1977
×
★★★½
Edit this entry  
16
Johnny Dangerously

Johnny Dangerously

1984
×
★★★
Edit this entry  
15
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sphinx

Sphinx

1981
×
★½
Edit this entry  
13
Dirty Mary Crazy Larry

Dirty Mary Crazy Larry

1974
×
★★★½
Edit this entry  
11
Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody

Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Reptile

The Reptile

1966
×
★★★
Edit this entry  
09
Bullitt

Bullitt

1968
×
Edit this entry  
07
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
S.F.W.

S.F.W.

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★½
Edit this entry  
05
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Andy Warhol Diaries

The Andy Warhol Diaries

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Le Plaisir

Le Plaisir

1952
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Is That Black Enough for You?!?

Is That Black Enough for You?!?

2022
×
★★★★
Edit this entry  
01
P.S. Burn This Letter Please

P.S. Burn This Letter Please

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Django & Django: Sergio Corbucci Unchained

Django & Django: Sergio Corbucci Unchained

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Fleshpot on 42nd Street

Fleshpot on 42nd Street

1973
×
★★★★
Edit this entry  
29
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rhubarb

Rhubarb

1951
×
★★
Edit this entry  
29
Easy Living

Easy Living

1937
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Secret of Convict Lake

The Secret of Convict Lake

1951
×
★★★
Edit this entry  
25
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
★★★
Edit this entry  
24
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
Read the review Edit this entry  
23
Santa in Animal Land

Santa in Animal Land

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Edit this entry