Ben has logged 409 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Christmas Trade

Christmas Trade

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Muppets' Wizard of Oz

The Muppets' Wizard of Oz

2005
×
Read the review Edit this entry  
27
Company

Company

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dangerous Minds

Dangerous Minds

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Grandma

Grandma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

2002
×
Read the review Edit this entry  
21
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Doors

The Doors

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
There's No Place Like This Place, Anyplace

There's No Place Like This Place, Anyplace

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mike Nichols: An American Master

Mike Nichols: An American Master

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gentlemen Broncos

Gentlemen Broncos

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Gnome-Mobile

The Gnome-Mobile

1967
×
Read the review Edit this entry  
13
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Client

The Client

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Homer and Eddie

Homer and Eddie

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Corrina, Corrina

Corrina, Corrina

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Banger Sisters

The Banger Sisters

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
kid 90

kid 90

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mad Monster Party?

Mad Monster Party?

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Audrey Rose

Audrey Rose

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Princes In Exile

Princes In Exile

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Paul Lynde Halloween Special

The Paul Lynde Halloween Special

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
The Kid Stays in the Picture

The Kid Stays in the Picture

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stepmom

Stepmom

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry