Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Reality

Reality

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Air

Air

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Causeway

Causeway

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Missing

Missing

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Peter Pan & Wendy

Peter Pan & Wendy

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Evil Dead Rise

Evil Dead Rise

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ghosted

Ghosted

2023
×
Read the review Edit this entry  
23
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tetris

Tetris

2023
×
Read the review Edit this entry  
11
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
BEEF

BEEF

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rye Lane

Rye Lane

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shallows

The Shallows

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry