Danica has logged 559 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Edit this entry  
31
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★½
Edit this entry  
26
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★★
Read prior review Edit this entry  
24
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
Edit this entry  
24
Loving

Loving

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Edit this entry  
18
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Assassination of Jesse James: Death of an Outlaw

The Assassination of Jesse James: Death of an Outlaw

2008
×
Edit this entry  
15
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Project X

Project X

2016
×
Edit this entry  
12
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
White Girl

White Girl

2016
×
★★
Edit this entry  
05
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Shanghai Knights

Shanghai Knights

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Savages

Savages

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Edit this entry  
16
Life Is Short

Life Is Short

2006
×
Edit this entry  
14
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★
Edit this entry  
12
Spy

Spy

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Day After Peace

The Day After Peace

2009
×
Edit this entry  
05
Hackers

Hackers

1995
×
★★★
Edit this entry  
05
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
04
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry