Sort by

Ben has logged 66 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
What If

What If

2013
×
★★½
Edit this entry  
01
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Voyage Au Bout De La Nuit

Voyage Au Bout De La Nuit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Project Power

Project Power

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Normal People

Normal People

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry