• D.O.A.

    D.O.A.

    ★★½

    Not the most amazing film but a decent enough noir thriller. Gave it a chance as I've seen Ed o brien in a few other films and liked him in them.

    What i call a watch once film. Glad I've seen it, enjoyed it enough but probably won't see it ever again!

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★

    This was a really well made and really well acted film. Paul Dano I thought was outstanding.

    Loved seeing how the wells were made and how grim and grimy everything was. Wasn't overly fussed about the actual story as it went on but the final scene was incredible.

    Very high quality film making

  • The Karate Kid Part II

    The Karate Kid Part II

    ★★½

    I love karate kid. The quotes, the music! And even though it's shit i sort of like the 3rd one. The bad guys are cartoonish but great entertainment. And then the 2nd one which I always remember as the shit one.

    Hadn't seen it since I was a kid and wanted to give it another try. And it wasn't actually as bad as I remember. I think the main issue is it's just not quite as fun as the others,…

  • All the President's Men

    All the President's Men

    ★★★★

    I'm not really into politics, I'm not really that interested in watergate. But this film has me hooked all the way through.

    Not something you can watch too often but a once every now and then type film. The subject matter doesn't really interest me a whole lot but it's so bloody well made.

    Absolutely cracking support cast too. Enjoy this a lot

  • The Frozen North

    The Frozen North

    ★★

    Gave it another try as I didn't think much the first time and as it turns out I didn't think much the second time too!

    The thing with Buster is he's the loveable underdog and you root for him. In this he's kind of a dick! I mean why is he chasing after that big woman when he has Sybil Seely at home!?

    But most importantly the story doesn't make much sense. I know the ending kinda explains why but it just goes randomly from gag to gag with no real flow or a story going on.

  • Escape from New York

    Escape from New York

    ★★★★★

    I'm a little nervous tonight as I'm taking someone from work on a holiday in the morning. So I wanted to watch something I love to help take my mind off it.

    About 10 seconds into the opening theme playing and credits all was forgotten and all I thought about was how much I fucking love this film!

  • Theatre of Blood

    Theatre of Blood

    ★★½

    I used to watch this a lot as a kid, of the many Vincent Price films we grew up on.

    I could remember a few of the deaths but not many and definitely didn't remember Diana Rigg cosplaying as Jeff Lynne from ELO!

    Overall it was OK, some nice murders and stagey acting from Price. But it was just ok

  • The Violent Men

    The Violent Men

    ★★★

    Gave this a chance purely because of the main cast and they didn't let me down.

    Ford vs Edward G and Stanwyck (who had a great role and is a great baddie) as the honest guy going up against the bullies.

    Not the quality of some of the better westerns of the time but still a lot of fun and some decent action.

  • The Great Escape

    The Great Escape

    ★★★★

    I had obviously seen it on tv before but only in chunks. This was my first time watching it properly.

    Really enjoyed it. Way more than I expected. Also the barracks just reminded me of being about 7 and playing it on the commodore 64. Even now when I hear a similar ringing bell sound I think of roll call on that game! Never did escape!

  • The Kid

    The Kid

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Crazy to think some poor kid in victorian england made a name for himself, made a film in America and 101 years later I stream it to my TV for something to watch before I go to bed!

    Was surprisingly dark at times, thought it would have been more light hearted but some parts were pretty brutal. Especially when they take turns abandoning the baby at the start. I mean is he considering sticking it down the drain?!

    Was pretty…

  • Brian and Charles

    Brian and Charles

    ★★★

    Very offbeat and charming/endearing. Not overly hilarious but a few moments which make you chuckle. And some genuine tension in the scenes with that horrible family. Although it ended quite comical and light hearted. The earlier scenes with them were really quite tense and serious.

    Nothing amazing but very likeable. Especially the characters, you really find yourself wanting the best for the main characters.

  • El Dorado

    El Dorado

    ★★★

    Massive rehash of rio bravo. Mitchum was great as Dean Martins drunk, a young James Caan as the kid, John Wayne as the John Wayne and a less funny stumpy.

    Not nearly as good as bravo but still quite enjoyable and some decent humour