Sort by

Ben has logged 211 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Frozen North

The Frozen North

1922
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Violent Men

The Violent Men

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Kid

The Kid

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Brian and Charles

Brian and Charles

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Sonja

Red Sonja

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Father and Daughter

Father and Daughter

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Futureworld

Futureworld

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Legend of the Witches

Legend of the Witches

1970
×
Read the review Edit this entry  
08
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Street Fighter

Street Fighter

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Serpico

Serpico

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joan of Arc

Joan of Arc

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
One Week

One Week

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
House of Strangers

House of Strangers

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hanging Tree

The Hanging Tree

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Congo

Congo

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Papillon

Papillon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tron

Tron

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry