Sort by

Ben has logged 339 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Versus

Versus

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Retreat, No Surrender

No Retreat, No Surrender

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Blob

The Blob

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Monstrosity

Monstrosity

1963
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Return of the Texas Chainsaw Massacre

The Return of the Texas Chainsaw Massacre

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Hard Luck

Hard Luck

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Balloonatic

The Balloonatic

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inseminoid

Inseminoid

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Island of Terror

Island of Terror

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry