• Redeeming Love

    Redeeming Love

    ★★½

    Not a bad love story, it’s based off a book but the Nicholas Sparks adaptations are better in my opinion. 

    My wife gave it 4/5

  • Life Itself

    Life Itself

    ★★★★½

    Eberts passion for film is what made me fall in love with him. He could talk about film all day everyday and I can relate. He was the best to ever do it and I don’t know if anyone will surpass him.

  • Prey

    Prey

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This absurdly ruled. There were some gnarly kills and I really enjoyed the last 45 minutes of the film. The CGI is a bit noticeable but I was glued to the screen for the brief 99 minute runtime. 

    My only gripe is how the predator died. You would think it knew better how it’s own tech worked. But ehh I’ll let it slide.

  • McCabe & Mrs. Miller

    McCabe & Mrs. Miller

    ★★★★

    Very beautifully shot and acted, though the plot isn’t the most interesting of subject matter and most people will predict how it is going to end.

  • Girl in the Picture

    Girl in the Picture

    ★★★½

    A very conventional documentary but very well made and will make you hate the world we live in. Which makes it a really good documentary.

  • Catch Me If You Can

    Catch Me If You Can

    ★★★★★

    Two of the greatest living actors working with one of the all time great directors. That is how I would start my recommendation of this film to someone. Which is not even the best part of the movie. In my opinion, it has to be John Williams hypnotic and enticing score. It just goes so well with the crazy entertaining true story being told on screen.

    My wife gave it 4/5

    Ranked: All Time Favorite Films
    Ranked: 2000's
    Ranked: Steven Spielberg
    Ranked: Favorite Scores

  • The Last Movie Stars

    The Last Movie Stars

    ★★★★

    I find old Hollywood very interesting so this documentary was right up my alley. It did drag a little bit in episodes 4 & 5 but I would recommend it, especially if you’re a fan of these two.

  • Stagecoach

    Stagecoach

    ★★★½

    This has a fine story and is pretty entertaining at certain spots of the film, but it just feels a little dated for my taste. I did enjoy John Wayne’s “macho” character.

  • Casablanca

    Casablanca

    ★★★★★

    Just keeps getting better on rewatches. Cinemas best love story and the definition of classic Hollywood.

    Ranked: All Time Favorites 
    Ranked: Favorite Cinematography 

  • Where the Crawdads Sing

    Where the Crawdads Sing

    ★★★½

    The ending is what really redeemed this for me. It wasn’t awful but just not the most exciting film ever. I also really enjoyed the marsh and southern setting. 

    My wife read the book and said it was pretty similar but the book was better like most adaptations.

    She gave it 4/5

  • The Gray Man

    The Gray Man

    ★★★½

    If Netflix wants to make one star studded bonkers action film every year (Red Notice last year) I will more than likely watch every time. The Gray Man is not the best film ever but the action is mostly enjoyable and the back and forth between Gosling and Evans is great.

  • Nope

    Nope

    ★★★★

    The intrigue of Nope is what kept me engaged because you have no idea what is really going on, just like Peeles other two films. I absolutely loved 3/4’s of this film. The climax just did not work for me as well as I was hoping. I still had an awesome theatrical experience and could see myself rewatching in the future.