Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Redeeming Love

Redeeming Love

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Girl in the Picture

Girl in the Picture

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Movie Stars

The Last Movie Stars

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
First Blood

First Blood

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mist

The Mist

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Janes

The Janes

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
RRR

RRR

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Navalny

Navalny

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mass

Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hustle

Hustle

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Under the Banner of Heaven

Under the Banner of Heaven

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
We Own This City

We Own This City

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dropout

The Dropout

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry