Sort by

benhack has logged 32 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Orson Welles' Magic Show

Orson Welles' Magic Show

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Filming Othello

Filming Othello

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
In My Blood It Runs

In My Blood It Runs

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Othello

Othello

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry