• The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

    I had been putting this film off for a while because fantasy isn’t really my genre and the run time is long (I watched the extended edition), but since I have been enjoying this genre more, I decided it was time, and I got to say that this is a masterful film. The characters are all complex, and the score is amazing. Not anyone can pull off such a convoluted story, so I have a great appreciation for what this film does.

  • Shrek

    Shrek

    ★★½

    I don’t get it. The animation isn’t that good and the story is pretty bad.

  • Raging Bull

    Raging Bull

    ★★★★★

    From the intro scene I was hooked.

    A boxing movie that balances boxing and personal life so well. The intro scene showing the boxing ring and accompanied by Cavalleria Rusticana sets the movie symbolizing that it's not just a movie about boxing, but about pain and life.

    Now the boxing scenes were incredible. Each one was so unique and interesting to watch, but the last one with Sugar Ray Robinson was a truly captivating watch. The slow motion that Scorsese…

  • Howl's Moving Castle

    Howl's Moving Castle

    ★★★★

    Wow! The music and the world building are so charming...gosh, I want to live inside this world. This is my second studio ghibli film and they have set very high expectations. I am excited to watch more.

  • No Country for Old Men

    No Country for Old Men

    ★★★★★

    A masterpiece

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★

    I was so bloody excited to watch this because this is directed by my favourite director, and I was sooo hyped for it.

    Now, did it meet my expectations? Perhaps not, I am not sure, but Cuaron did a fantastic job indeed. I think that one of the first things to acknowledge is the scenery and the environment that he sets up. Compared to the first 2 films, who only show the castle, this film shows us the space around…

  • Emma.

    Emma.

    ★★★½

    Hmm...quite a pleasant film.

    The costume design has to be one of my favourite parts of the movie, along with the scenery. Surprisingly the acting was good and brought to life the comedic air the film gives off. However, compared to the book, that comedic air takes away from some of the most romantic parts of the story, which would’ve been so much better if done differently. The camera work made the relationship between the characters feel forced at times, and made the movie feel more predictable than it should’ve been.

    Apart from that, Josh O’Connor deserves all the love in this world 🥰.

  • Twin Peaks: The Return

    Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

    Maybe I don't fully understand what the heck I just watched, but I fucking love this show so much. David Lynch if I ever meet you I will hug the living hell out of you and thank you for creating such amazing characters.

    Also couldn't the show have ended in episode 17?
    Episode 18 confused me even more! 😭

  • The Godfather: Part II

    The Godfather: Part II

    ★★★★★

    Why did I not want this three and a half hour film to end? 
    Well, there are many reasons, but I won’t go into them because I am sure everyone who has seen this film knows already, but I just want to say one thing: that flashback scene was one of the saddest and most depressing scene in film history.

  • Green Book

    Green Book

    ★★★½

    You know, I didn’t hate it as much as I thought I was going to. 

    I kept putting off watching this movie because I knew that it didn’t deserve to win best picture and it angered me ( Roma deserved it 100%). 

    Now the only pro I can think about is that it was entertaining, and it had a good costume design. That is it. Now the cons. The movie felt very on the surface; it didn’t dive deep enough into…

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★

    The music and the first and last scenes are vibes.

  • The Godfather

    The Godfather

    ★★★★½

    Kay: Did you do it?
    Michael: No
    Me rooting for Michael: 😐

    Yes, this is a masterpiece. Everything from the acting to the blocking to the cinematography and score is masterfully crafted. I mean this is a movie starring Marlon Brando and Al Pacino, of course it’s great. The only reason I am not giving it a 5 star is because some parts didn’t grip me in, but that was maybe my fault not the films. Let’s see what part 2 has to offer.