Isabelly has logged 97 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Host

The Host

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shrek

Shrek

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Edit this entry  
10
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
09
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Edit this entry  
04
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
16
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry