Sort by

cassandra has logged 359 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Demi Lovato: Simply Complicated

Demi Lovato: Simply Complicated

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
Read the review Edit this entry  
29
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
★★★
Edit this entry  
03
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
T-Men

T-Men

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Bride of Frankenstein

Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Carnival of Sinners

Carnival of Sinners

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★
Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry