Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
bellagroff

bellagroff

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for bellagroff
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • bellagroff’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Looper

    Looper 2012

    ★★★★½ Rewatched by bellagroff 02 Feb 2022

    one of those movies that i inexplicably am obsessed with…… anyone.. else????

  • Encanto

    Encanto 2021

    ★★★★★ Watched by bellagroff 14 Jan 2022

    a woman’s place is in the kitchen and lin manuel’s place is just writing lyrics and not being anywhere NEAR the mic

  • Interstellar

    Interstellar 2014

    ★★★★ Rewatched by bellagroff 06 Jan 2022

    this movie doesn’t hit has hard when u know who the first handshake is. my favorite google search ever is when u search this movie there’s a suggested “is interstellar a flop?”. makes u think. however worth the 4 stars on how space n the ships look tbh

  • Daisies

    Daisies 1966

    ★★★★★ Watched by bellagroff 01 Jan 2022

    born and laid to rest in eyeliner imo

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    Willy Wonka & the Chocolate Factory 1971

    ★★★★★ Watched by bellagroff 26 Dec 2021

    thanksgiving movie! it’s so funny gene wilder was going crazy 😋

  • The Matrix Reloaded

    The Matrix Reloaded 2003

    ★★★★ Watched by bellagroff 07 Dec 2021

    only slightly better than risky business

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza 2021

    ★★★★ Watched by bellagroff 02 Dec 2021

    i’ll never move past the 15 and 25 age gap it’s so insane why did we have to do that. anyway ya v good it’s like if OUATIH was a coming if age film. just as good as risky business.

  • House of Gucci

    House of Gucci 2021

    ★★ Watched by bellagroff 02 Dec 2021

    it’s unaware camp which isn’t as fun as self aware camp. risky business is a better movie

  • Yelling Fire In An Empty Theater

    Yelling Fire In An Empty Theater 2022

    ★★★★★ Watched by bellagroff 06 Sep 2021

    i can’t stop thinking about this. i loved it so much it felt exactly like my first year in new york

  • Tenet

    Tenet 2020

    ★★★★½ Rewatched by bellagroff 24 Jul 2021

    okay this movie absolutely rips. and it does rly hit the sides u think it won’t. it feels really full and sweet and good and fun and idk this idea is just so wonderful. i’m kinna a nolan head. also the Tenet Is The Friends We Mak(d)e Along The Way.

  • Jackie Brown

    Jackie Brown 1997

    ★★★★½ Watched by bellagroff 18 Jul 2021

    who didnt make me horny in this……… sorry danny michael zach for having to hear me yelp at deniro for 2+ hours. mrs obama it’s been a pleasure.,,,

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999

    ★★ Watched by bellagroff 25 May 2021

    the jarjar animation rly made me itchy. i’ll k*ll him for free.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 10

Review Tags

6
  • ass
  • brad pitt
  • dad pls accept me for being gay
  • dance
  • mom im gay
  • scifi
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro