Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Yelling Fire In An Empty Theater

Yelling Fire In An Empty Theater

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Roll Bounce

Roll Bounce

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Predestination

Predestination

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Holidate

Holidate

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Triangle

Triangle

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
FernGully: The Last Rainforest

FernGully: The Last Rainforest

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry