• Yelling Fire In An Empty Theater

    ★★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • House of Gucci

    ★★

  • Encanto

    ★★★★★

  • Holidate

    ★★½

  • An Evening with Tim Heidecker

    ★★★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★★

  • Tenet

    ★★★★½

  • The Kissing Booth 2

    ★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • Shiva Baby

    ★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

  • Knives Out

  • Uncut Gems

  • Ad Astra

    ★★★

  • Midsommar

  • Ma

    ★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Parasite

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Us

  • Booksmart

  • Big Time Adolescence

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★★

  • High Life

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★

  • The Favourite

  • BlacKkKlansman

  • A Quiet Place

    ★★

  • Shirkers

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★½

  • Coco

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • It

  • Lady Bird

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Good Time

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Okja

  • Baby Driver

  • Get Out

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

  • 20th Century Women

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★½

  • La La Land

  • The Wailing

    ★★★★½

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★

  • The Big Short

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Ex Machina

  • Interstellar

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Predestination

    ★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Guardians of the Galaxy

  • Something Must Break

    ★★★★½

  • A Girl Walks Home Alone at Night

  • Whiplash

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • 12 Years a Slave

  • Her

  • Coherence

    ★★★★★

  • Don Jon

    ★★★

  • Django Unchained