Sort by

bella has logged 75 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Satan's Slaves 2: Communion

Satan's Slaves 2: Communion

2022
×
★★½
Edit this entry  
09
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★
Edit this entry  
07
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
Scream VI

Scream VI

2023
×
Read the review Edit this entry  
12
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Third Eye 2

The Third Eye 2

2019
×
★★
Edit this entry  
01
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Kafir

Kafir

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Silam

Silam

2018
×
½
Edit this entry  
22
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
X

X

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry