Sort by

sher has logged 235 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Love Parade

The Love Parade

1929
×
★★★½
Edit this entry  
28
Downstairs

Downstairs

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zero Focus

Zero Focus

1961
×
★★★
Edit this entry  
25
Kind Lady

Kind Lady

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Little Princess

The Little Princess

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Rachel and the Stranger

Rachel and the Stranger

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Where Danger Lives

Where Danger Lives

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Snowed Under

Snowed Under

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Somewhere in the Night

Somewhere in the Night

1946
×
★★★½
Edit this entry  
16
They Drive by Night

They Drive by Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sunday In the Park With George

Sunday In the Park With George

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
15
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Suzanne, Suzanne

Suzanne, Suzanne

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
12
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Man of the World

Man of the World

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Christmas Eve

Christmas Eve

1947
×
★★
Edit this entry  
10
After We Fell

After We Fell

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Big Business Girl

Big Business Girl

1931
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
A Homecoming for the Holidays

A Homecoming for the Holidays

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rage in Heaven

Rage in Heaven

1941
×
★½
Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Black Widow

Black Widow

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Christmas in Tahoe

Christmas in Tahoe

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Deadline at Dawn

Deadline at Dawn

1946
×
★★★
Edit this entry  
29
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dhamaka

Dhamaka

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Torch Song

Torch Song

1953
×
Read the review Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★½
Edit this entry  
30
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Edit this entry